Recent comments

Ernest Hemingway
I guess I'm dying young...

Zote the Mighty
Deepnest

Bernie Sanders
what if i identify as a pan?

Toto (Band)
gay gay gay gay gay gay gay gay gay gay gay gay gay gay gay ...

Builder Unknown
well what was this quote?

More

Quotes

Add a new quote

Recent quotes - Best quotes - Worst quotes -

N A
ariana granda - animals
poop is good to eat and toot yon nnnooo pim what was I supposed to do I don't know you could have been followed him an Instagram threatened to break up with him his breath even the slightest shred of disapprove said you have nothing to lose maybe but at least I still have my soul George come on what just because you found a new friend what is that really what you think of me I don't know what to do but I do know that as soon as she's going to go right people are constantly expecting things out o.

Mario Puzo - The Godfather (Film)
Eğer oğlumun başına bir kaza gelirse veya bir polis onu vurursa ya da kendisini hücresinde asarsa, hatta kafasına yıldırım bile düşse bu salondaki bazı kişileri suçlarım. Ve o zaman affetmem.

Ece Temelkuran - Muz Sesleri
Her ilişkinin gizli bir mezarlığı vardır. Eğer iki kişiden biri bu mezarlığı yalnız ziyaret etmeye başlamışsa pek yakında o mezarlık, ilişkinin de ebedi istiratgahı olacak demektir.

Haşmet Babaoğlu - Rüyalarını Ver Bana
Bazen bizim aşk dediğimiz ilişkiler; birinin hekim, ötekinin hasta, birinin şaman ötekinin cin çarpmış olduğu tuhaf karşılaşmalardır. Kim demiş hasta gelinip iyileşerek çıkılan yerler sadece hastanelerdir diye...

Cezmi Ersöz - Bana Türkçe Bir Ekmek Ver
Bütün duygularımız evsiz barksız ve kimsesiz kalmış çocuklar gibi, aynı odada koyun koyuna yatıyor... Aşk korkusunu yenmek için kuşkunun omzuna başını dayamış; öfke, ısınmak için köleliğin bacaklarının arasına koymuş ellerini... Sevgi, kaybolmamak için nefretin elinden tutmuş, sıcacık...

N A
Zülfü Livaneli - Kardeşimin Hikayesi
Aşk denen şey bazen yürür, bazen uçar bazen koşar biriyle birlikte; bir başkasıyla ölümcül yürüyüşe çıkar; üçüncüyü buzdan heykele çevirir, dördüncüyü atar alevlerin içine. Birini yaralar, öldürür ötekini. Aynı anda çıkıp sönen bir şimşeğe benzer. Geceleyin saklar şafakta zapt edilecek kaleyi, çünkü; dayanacak güç yoktur karşısında...

N A
Amin Maalouf - Yüzüncü Ad Baldassare’nin Yolculuğu
Gözleri olanlara dünyada görülecek hiç bir şey olmadığını söylemek zordur. Ne var ki gerçek bu inanın bana. Dünyayı tanımak için dinlemek yeter, yolculuklarda görünenler bir aldatmacadır yalnızca. Gölgelerin peşinde başka gölgeler. Yollar ve ülkeler, önceden bilmediğimiz hiçbir şey öğretemez bize; gecenin dinginliğinde kendi içimizde dinleyebileceklerimizden başka hiçbir şey?

Ali Şeriati - Öze Dönüş
Afrikalı yerlilerin elbiseleri yoktur. Emperyalistler normal yollarla onların zevklerini değiştiremezler; dolayısıyla yerli halk kendi bez parçalarını üzerilerinden çıkarıp ithal malı kumaş ve bezleri örtünmezler. Öyleyse oraya önce kilise gitmeli ve onları Tanrı'nın ve İncil'in dinine inandırarak hidayete erdirmeli! Bu durumda namus ve haya kavramlarının ne anlama geldiğini öğrenen Afrikalılar mecburen kalmalı ve elbise giymeli! Bütün bu çabalar, Longshair ile Manchester mencusat ürünlerinin Af.

Marcus Aurelius - Kendime Düşünceler
Yönetici ilke kendi huzurunu asla kaçırmaz, kendini korkutmaz, arzuya kaptırmaz. Herhangi bir şey onu korkutup, zarar verebiliyorsa versin, ama o doğası gereği kendi kendine bunu yapmaz. Aciz beden herhangi bir acı duyuyorsa bırak kaygılansın, herhangi bir şeyden etkileniyorsa bırak söylesin; fakat ruh korkunun ya da acının nesnesi olduğunda bir şey hissetmeyecektir zira bunlara dair fikirler oluşturmaya muktedirdir ve yönlendirilemez.

Marcus Aurelius - Kendime Düşünceler
Şayet kendi iraden haricinde gerçekleşen herhangi bir şeye iyi veya kötü dersen, kötü şeyler olduğunda veya iyi şeyler olmadığında tanrıları suçlaman, bunların sebebi olan veya sebebi saydığın kişilerden nefret etmen kaçınılmazdır; yaptığımız pek çok hata da böyle şeylere değer vermemiz yüzündendir. Oysa sadece bizim irademize bağlı şeylerin iyi ya da kötü olduğunu düşünürsek, ne tanrıları suçlamamıza, ne de insanlara düşmanca davranmaya gerek kalır.

Alev Alatlı - Rüya
Yoksa o yüksek ahlaklı ışık mısın, talep ettiğim gerçekliklerin ötesini yüklemekten imtina edebilen omuzlarıma? Tarih hatası bir şövalye, düzeneğimin elverdiği kadarıyla algılayabildiğim, ne olmasını istediğimi seziyorsa öyle olan, umarsız, talepsiz ve her zaman yanımda?

Alev Alatlı - Rüya
Bana hakikatı değil, muradını söyle. Olmak istediğin gibi görün, olduğun gibi değil. Çünkü, her yalan bir yaratış. Yaşam, bir büyü, ilhamını ortak temennilerden alan bir murat. Siz neye niyetleniyorsanız yaşam, öyle oluşuyor. Tıpkı Kâinat'ın kendisi gibi. Size, sizin temennileriniz doğrultusunda açılıyor.

Patrick Süskind - Koku
Kokuların öyle bir inandırıcılığı vardır ki, sözden, gözle görmekten, duygudan, iradeden daha güçlüdür. Savılıp atılamaz bu inandırıcılık, soluduğumuz havanın ciğerlerimize işleyişi gibi, o da içimize işler, doldurur bizi, hepten ele geçirir, çaresi yoktur.

David Foster Wallace - Bu Su
İnanacak ruhani şeyler seçmenin en önemli nedeni, tapacağınız diğer her şeyin sizi yiyip bitirecek olmasıdır. Paraya ve maddiyata taparsanız, sahip olduklarınızla asla yetinemeyeceksiniz. Kendi bedeninize, çekiciliğinize taparsanız çirkin hissedecek yaş kendini belli etmeye başladığında mezara girmeden önce milyonlarca kere öleceksiniz. İktidara taparsanız zayıf hissedip korku duyacak, korkuyu yenmek için iktidarınızı daha da kuvvetlendirerek başkalarını ezme ihtiyacı duyacaksınız.

Gary Small - Bir Psikiyatristin Gizli Defteri- Işıklar Sönerken
İleri sosyopatinin nedeni bilinmiyor. Bu rahatsızlık çocuklukta başlar. Yangın çıkaran ya da hayvanlara işkence eden çocuklar sosyopattır. Bu durum yetişkinlikte de kronik yalancılık ve aldatma şeklinde devam eder ve ömür boyu sürer. Antisosyal kişilik bozukluğunun şiddetine bağlı olarak semptomların bazıları ilaçlarla, psikoterapiyle veya her ikisiyle tedavi edilebilir. Ancak sosyopatinin derecesi ileriyse tedavisi yoktur.

Gary Small - Bir Psikiyatristin Gizli Defteri- Sessizliğin Tedavisi
Pek çok doktorun ve halktan insanın psikiyatriye karşı önyargısının ardında korku yatar. Kendi zihinsel çatışmalarının inkarı içinde olan insanlar kimi zaman gizli psikolojik sorunlarının fark edilmesini önlemek için psikiyatristlerden kaçınır veya onlara saldırırlar. Sanki psikiyatristin böyle bir şeyi yapacak sihirli gücü varmış gibi...

Gary Small - Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
Psikoterapinin temel ilkelerinden biri insanların duygularını kelimelere dökmelerini sağlamaktır, eyleme değil. Terapide kesinlikle hediye kabul etmemek gibi genel bir kural vardır. Hastanın hediye verme dürtüsünün altında neyin yattığını araştırmamı söyledi. Ayrıca kadının mini eteğini ve dekoltesini de dert etmememi söyledi. Bunlar sadece onun aktarımının ifadeleriydi. Benimle hiçbir ilgisi yoktu. Kadının peşine düştüğü kişi aslında babasıydı.

Chuck Palahniuk - Dövüş Kulübü
Biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, müzik yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olmayacağız. Hepimiz heba oluyoruz. Bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş. Reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz. Nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz. Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. Bir amacımız ya da yerimiz yok, ne büyük savaşı yaşadık ne de büyük buhranı.

Robert Jordan - Zaman Çarkı - Dünyanın Gözü
Ve gölge toprağın üzerine düştü ve Dünya taştan taşa yaralandı. Okyanuslar kaçtı, dağlar yutuldu, uluslar dünyanın sekiz köşesine dağıldı. Ay kan, güneş kül gibiydi. Denizler kaynadı ve canlılar ölülere imrenir oldu. Her şey parçalandı, anılar dışında her şey unutuldu ve diğerlerinden öte bir anı kaldı, gölgeyi ve dünyanın kırılışını getiren adamın anısı. Ve ona Ejder dediler.

Baloncuk - Kedi Günceleri
Bugün olağanüstü bir yer keşfettim. Adına pencere diyeceğim çünkü ismi bana öyle geldi. Tam pencere gibi, aslında bir pencere veya pencereye benzeyen bir şey. Orada kaloriferin üstüne tırmandıktan sonra çıktım. Önce yatağa sonra kalorifere sonra ise pencereye. Oraya çıktığımda durduğum yer bir mermerdi. Bunu da yeni keşfettim, adına mermer diyeceğim. Gördüğüm manzara gerçekten muazzamdı. Gerçekten hayran kaldım. İlk başta düşecek gibi oldum ama sonra çabucak alıştım. Çünkü ben kediyim.