Recent comments

J.B. Priestley
Today's wars aren't necessarily between nations, or the left and the right. They're just distractions ...

Kevin Mondragon
Very poorly written

Mitch Albom
How does Mitch Albom know this? Does he read minds, does he see the future, ...

Mark Hunter
I LOVE THIS MOVIE. Now I'm going to have to go home and watch it....it's ...

Agglomeration of particles
sloppily written "there is only up to you" doesn't even make sense

More

Quotes

Add a new quote

Recent quotes - Best quotes - Worst quotes -

Alev Alatlı - Rüya
Yoksa o yüksek ahlâklı ışık mısın, talep ettiğim gerçekliklerin ötesini yüklemekten imtina edebilen omuzlarıma? tarih hatası bir şövalye, düzeneğimin elverdiği kadarıyla algılayabildiğim, ne olmasını istediğimi seziyorsa öyle olan, umarsız, talepsiz ve her zaman yanımda?

Alev Alatlı - Rüya
Bana hakikatı değil, muradını söyle. Olmak istediğin gibi görün, olduğun gibi değil. Çünkü, her yalan bir yaratış. Yaşam, bir büyü, ilhamını ortak temennilerden alan bir murat. Siz neye niyetleniyorsanız yaşam, öyle oluşuyor. Tıpkı Kâinat'ın kendisi gibi. Size, sizin temennileriniz doğrultusunda açılıyor.

Patrick Süskind - Koku
Kokuların öyle bir inandırıcılığı vardır ki, sözden, gözle görmekten, duygudan, iradeden daha güçlüdür. Savılıp atılamaz bu inandırıcılık, soluduğumuz havanın ciğerlerimize işleyişi gibi, o da içimize işler, doldurur bizi, hepten ele geçirir, çaresi yoktur.

David Foster Wallace - Bu Su
İnanacak ruhani şeyler seçmenin en önemli nedeni, tapacağınız diğer her şeyin sizi yiyip bitirecek olmasıdır. Paraya ve maddiyata taparsanız, sahip olduklarınızla asla yetinemeyeceksiniz. Kendi bedeninize, çekiciliğinize taparsanız çirkin hissedecek yaş kendini belli etmeye başladığında mezara girmeden önce milyonlarca kere öleceksiniz. İktidara taparsanız zayıf hissedip korku duyacak, korkuyu yenmek için iktidarınızı daha da kuvvetlendirerek başkalarını ezme ihtiyacı duyacaksınız.

Gary Small - Bir Psikiyatristin Gizli Defteri- Işıklar Sönerken
İleri sosyopatinin nedeni bilinmiyor. Bu rahatsızlık çocuklukta başlar. Yangın çıkaran ya da hayvanlara işkence eden çocuklar sosyopattır. Bu durum yetişkinlikte de kronik yalancılık ve aldatma şeklinde devam eder ve ömür boyu sürer. Antisosyal kişilik bozukluğunun şiddetine bağlı olarak semptomların bazıları ilaçlarla, psikoterapiyle veya her ikisiyle tedavi edilebilir. Ancak sosyopatinin derecesi ileriyse tedavisi yoktur.

Gary Small - Bir Psikiyatristin Gizli Defteri- Sessizliğin Tedavisi
Pek çok doktorun ve halktan insanın psikiyatriye karşı önyargısının ardında korku yatar. Kendi zihinsel çatışmalarının inkarı içinde olan insanlar kimi zaman gizli psikolojik sorunlarının fark edilmesini önlemek için psikiyatristlerden kaçınır veya onlara saldırırlar. Sanki psikiyatristin böyle bir şeyi yapacak sihirli gücü varmış gibi...

Gary Small - Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
Psikoterapinin temel ilkelerinden biri insanların duygularını kelimelere dökmelerini sağlamaktır, eyleme değil. Terapide kesinlikle hediye kabul etmemek gibi genel bir kural vardır. Hastanın hediye verme dürtüsünün altında neyin yattığını araştırmamı söyledi. Ayrıca kadının mini eteğini ve dekoltesini de dert etmememi söyledi. Bunlar sadece onun aktarımının ifadeleriydi. Benimle hiçbir ilgisi yoktu. Kadının peşine düştüğü kişi aslında babasıydı.

Chuck Palahniuk - Dövüş Kulübü
Biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, müzik yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olmayacağız. Hepimiz heba oluyoruz. Bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş. Reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz. Nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz. Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. Bir amacımız ya da yerimiz yok, ne büyük savaşı yaşadık ne de büyük buhranı.

Robert Jordan - Zaman Çarkı - Dünyanın Gözü
Ve gölge toprağın üzerine düştü ve Dünya taştan taşa yaralandı. Okyanuslar kaçtı, dağlar yutuldu, uluslar dünyanın sekiz köşesine dağıldı. Ay kan, güneş kül gibiydi. Denizler kaynadı ve canlılar ölülere imrenir oldu. Her şey parçalandı, anılar dışında her şey unutuldu ve diğerlerinden öte bir anı kaldı, gölgeyi ve dünyanın kırılışını getiren adamın anısı. Ve ona Ejder dediler.

Baloncuk - Kedi Günceleri
Bugün olağanüstü bir yer keşfettim. Adına pencere diyeceğim çünkü ismi bana öyle geldi. Tam pencere gibi, aslında bir pencere veya pencereye benzeyen bir şey. Orada kaloriferin üstüne tırmandıktan sonra çıktım. Önce yatağa sonra kalorifere sonra ise pencereye. Oraya çıktığımda durduğum yer bir mermerdi. Bunu da yeni keşfettim, adına mermer diyeceğim. Gördüğüm manzara gerçekten muazzamdı. Gerçekten hayran kaldım. İlk başta düşecek gibi oldum ama sonra çabucak alıştım. Çünkü ben kediyim.

Oğuz Atay - Tutunamayanlar
Geçer sanırsın ama geçmez. Daha az akla gelmeye başlar, alışıyorum galiba dersin. Arkadaşlardan biri görmüştür onu biriyle bir yerde bir şeyler içerken... Boğazın kurur, yutkunamazsın ama geçmez... Geçer sanırsın ama geçmez. Telefonun ekranında duvar kağıdı değildir artık, kendinden bile sakladığın bir fotoğrafını görürsün aklındaki galeride. Gözüne çarpar, hatırlatır. Vurur, geçmez. Rehberden adını silmişsindir, numara aklından geçip gitmez. Geçer sanırsın ama geçmez.

Oğuz Atay - Tutunamayanlar
En kötüsü, hayır demeyi öğrenemedim. Yemeğe kal, dediler; kaldım. Oysa, kalınmaz. Onlar biraz ısrar ederler; sen biraz nazlanırsın. Sonunda kalkıp gidilir. Her söylenileni ciddiye almak yok mu, şu sözünün eri olmak yok mu; bitirdi, yıktı beni.

İskender Pala - Efsane
Yüce tanrım! Ya ona azıcık merhamet ver, ya bana çokça dayanma gücü. Ya bendeki sevginin birazını ona ver; ya ondaki vurdumduymazlığın birazını bana. Tanrım! Ya onu bana ver, ya beni ona...

Oğuz Atay - Tutunamayanlar
"Şu anda, sana güzel bir söz söyleyebilmek için, on bin kitap okumuş olmayı isterdim" dedi: Gene de az gelişmiş bir cümle söylemeden içim rahat etmeyecek: "Seni tanıdığıma çok sevindim kendi çapımda...

Halide Edip Adıvar - Kalp Ağrısı
Kuzey denizinde büyük balıkları fıçılara koyarlar. Uzun müddet fıçılar içinde kalan balıklara bir nevi sıkıntı, tazeliğini, lezzetini kaybettiren ölüme yakın bir hal gelir. Bu vaziyetten kurtarmak için fıçılarda kedi balığı denilen küçük balıklar bulundururlar, bu küçük balıklar o kadar sürekli büyük balıkları rahatsız ederler ki büyük balıklar da daimi tahrik altında taze ve canlı kalırlar. Hayatta her istediğini elde eden insanlar, bu fıçıdaki balıklar gibi pörsür, hayat tazeliğini kaybeder.

Irvin D. Yalom - Nietzsche Ağladığında
Ben filozofluğu sizin için yaptığımı iddia etmiyorum. Oysa siz, doktor; sizi motive eden şeyin bana hizmet etmek, acımı dindirmek olduğunu söylüyorsunuz. Bunların insan motivasyonuyla uzaktan yakından ilgisi yok.

Sabahattin Ali - Kürk Mantolu Madonna
İnsanlar birbirlerini tanımanın ne kadar güç olduğunu bildikleri için bu zahmetli işe teşebbüs etmektense körler gibi rastgele dolaşmayı ve ancak çarpıştıkça birbirlerinin mevcudiyetinden haberdar olmayı tercih ediyor.

Robert Jordan - Zaman Çarkı - 1: Dünyanın Gözü
O kadar da büyük bir aptal değilim, evlat. Aptallar bile erkeklerle kadınların zaman zaman farklı düşündüklerini bilir, ama en büyük fark şudur. Erkekler unutur, ama asla affetmez; kadınlar affeder, ama asla unutmaz.

Aziz Nesin
Korku, en beşeri duygudur. Benim iktidarlara başkaldırışımı görenlerden kimi beni korkusuz insan sandılar. Oysa ben korkarım. Ne var ki, bende, başkalarına yararlı olacaksa, doğru bildiğimi, inandığımı söylemek, açıklamak duygusu, korku duygusuna her zaman üstün gelmiştir. Korkarım, yine söylerim.

Cahit Arf
Bilim insanı adayı olan bu çocuklar hiçbir zaman kendilerine öğretilenleri sorgusuz sualsiz ezberlemezler ve doğruluğuna kayıtsız şartsız inanmazlar, çünkü biz bile öğrettiğimiz şeylerin doğruluğundan şüphe etmekteyiz.